Facebook Pixel Перетворюємо гортензію на дерево: секрети успішного вирощування та догляду | Сib.net.ua
Яку версію сайту бажаєте використовувати?

Як перетворити гортензію на дерево: секрети вирощування та догляду за рослиною

Назад Як перетворити гортензію на дерево: секрети вирощування та догляду за рослиною
22 лютого 2023

Як перетворити вашу гортензію на дерево

Гортензія – справжня прикраса саду, вона гарна і довго квітує. Але вона може стати ще більш привабливою, якщо приділити їй певну увагу й сформувати у вигляді деревця. І зробити це можна власноруч!

Зазвичай, щоб мати гарний кущик гортензії, саджанець при посадці бажано трішечки заглибити у ґрунт. Тоді з бруньок, що опиняться в землі, підуть пагони, які утворять пишний кущ. Слабкі пагони слід видалити. На наступний рік можна сформувати крону, обрізавши гілочки до 2–3 пар бруньок, а слабенькі знову видалити. Але найцікавіше те, що з гортензії можна виростити справжнє дерево, і називаються такі деревця штамбовими. Це дуже незвичайно і вражає з першого погляду. Отже, як його виростити?

Відразу скажу, що особливих технологій та непереборних складнощів у цій справі ви, на щастя, не зустрінете, але слід запастися терпінням на майбутні 3–4 роки.

Одні з найпоширеніших видів гортензій в Україні – деревоподібна (Hydrangea arborescens) та волотиста (Hydrangea paniculata). Вони невибагливі у догляді та морозостійкі. Ось якраз ці два види якнайкраще підійдуть для вирощування штамбової гортензії.

Ви можете почати з укорінених живців, як це роблять розплідники, або з більш укорінених рослин. Тож виберіть собі однорічний саджанець із гарним, рівненьким пагоном і посадіть його окремо, бажано на те місце, де ви й плануєте його бачити в майбутньому. Найкраще місце для посадки – таке, де в найспекотніші години гортензію буде прикривати тінь. Заглиблювати саджанець не обов’язково. Для опори слід відразу встановити дерев’яний чи металевий кілок і прикріпити до нього в кількох місцях ваш пагін.

Не забувайте поливати, адже всі гортензії обожнюють вологий ґрунт, і протягом усього сезону видаляйте всі паростки, що з’являються із землі. Відразу після посадки відріжте верхівку вашого основного пагона, щоб на ньому з’явилися і бічні пагони, і пагін заміщення, який буде далі рости вгору. Таку операцію треба зробити для того, щоб ваш пагін ставав товщим. Бічні пагони прищипуйте влітку один-два рази. Це сприяє збільшенню стовбура гортензії в діаметрі, тому такі гілочки називають пагонами потовщення. А коли вони виконають свою роль, їх потім (у червні-липні) слід видалити повністю.

Щороку весною, на початку нового росту гортензії, «лідерний» пагін вкорочуйте до добре розвиненої бруньки і повторюйте всі попередні операції – видаляйте пагони, що виростають із землі, вкорочуйте бічні, а основний «лідерний» пагін прив’язуйте до кілочка.

На висоті 1–1,5 метра закладіть крону штамбової гортензії. Для цього штамб обріжте, а з кількох розташованих нижче зрізу бруньок (чотири-п’ять штук) будуть розвиватися скелетні гілки.

Наступного року сформуйте крону штамба гортензії. Для цього весною залиште на всіх отриманих однорічних пагонах рослини по дві-три пари бруньок. Цю операцію повторюйте наступні пару років, поки з обраного саджанця гортензії не вийде «деревце» з міцним штамбом та гарною кроною. Не забувайте восени вкорочувати довгі гілки, щоб їх не відламало снігом та вітром.

Якщо ви перенесли сформовану штамбову гортензію на постійне місце, то, як і раніше, слід регулярно приділяти їй увагу. Потрібно стежити за кроною та стовбуром, видаляти всі непотрібні пагони та вирізати поросль від основи рослини.

Від обрізки гортензії залежить пишність її цвітіння, розміри суцвіть і те, як вона впишеться у ваш ландшафт. До речі, гортензію в штамбовій формі можна вирощувати у великих горщиках, де разом із нею будуть залюбки рости і квітувати, наприклад, петунії. Зважте – це гарна ідея і для балконів!

Гортензії, сформовані штамбовим деревцем, дуже зимостійкі. Але в суворі зими, особливо молоді рослини в перші роки після посадки, бажано вкривати сухим листям або ялиновим лапником. Для захисту від морозобоїн стовбури штамбових екземплярів у кілька шарів обмотують мішковиною чи агротканиною. З віком зимостійкість гортензій підвищується, і тоді від укриття можна відмовитись.

Підготував Володимир Столяренко