Колоподібні яблуні
НазадХарактер розгалуження
У колоноподібних яблунь гілки відходять від стовбура під гострим кутом і ростуть уздовж нього. Крім цього, стовбур у колоноподібного дерева незвичайно потовщений і покритий дрібними гілочками, на кінцях яких формуються квіткові бруньки. Бічні гілки в колоноподібних яблунь ніколи не стають такими міцними, як у звичайних сортів. У одного й того ж сорту в різних умовах кількість бічних гілок може сильно відрізнятися. Починаючи з четвертого, а в деяких випадках — і з третього року зростання, бічне розгалуження зменшується. Вертикальне зростання без бічних відгалужень реалізується тільки тоді, коли верхівкова брунька не пошкоджена. В іншому випадку починається розгалуження.
Переваги колоноподібних сортів:
● Компактність. Такому дереву буде комфортно навіть на невеликій ділянці. При закладанні саду дотримуються інтервалу всього в 50 см. Урожай з одиниці площі буде більшим саме з цього саду.
● На невеликій ділянці можна посадити кілька різних сортів.
● Полегшений догляд і збір урожаю.
● Плодоношення починається раніше традиційного.
Недоліки:
● Недовгий термін життя — 10–20 років.
● Виснаження ґрунту та вимогливість до підживлення й поливу.
● Менший асортимент сортів.
● Вища ціна саджанців.
Посадка і догляд
Ділянку вибирають відкриту, з вільним доступом сонячного світла і тепла, але захищену від сильного вітру. Ґрунт на ділянці повинен бути вологопроникний, родючий, а ґрунтові води — не вище 2 м.
При посадці стежте, щоб коренева шийка саджанця була трохи вище від поверхні ділянки, розправте коріння, засипте яму, ущільніть ґрунт і на відстані 30 см від стовбура сформуйте круговий валик висотою 10–15 см. Після посадки вилийте 1–2 відра води, а коли вона вбереться, замульчуйте пристовбурні кола торфом, тирсою або різаною травою. Буде добре, якщо ви підв’яжете кожен саджанець до вбитого кілка.
Оскільки в колоноподібних яблунь коренева система розташована поверхнево, в радіусі всього 25 см від штамба, поливати молоді дерева у звичайну літню погоду доведеться один раз на три дні. Якщо ж літо виявиться сухим, то будьте готові зволожувати ґрунт під яблунями через день, а може, і щодня. З середини червня поливають рідше, а в серпні поливи зовсім припиняють, щоб дерево встигло сформувати квіткові бруньки, закінчити зростання і підготуватися до зими.
Формуючи врожай, колоноподібні яблуні вибирають із ґрунту всі корисні речовини, тому підживлення проводиться протягом усього вегетаційного періоду. Навесні в пристовбурні кола вносять органічні добрива. Це може бути гній або заброджений курячий послід. З весни й до середини літа проводять кілька позакореневих азотних підживлень 0,1%-м розчином сечовини. В першій половині червня яблуні потребують комплексних мінеральних добрив, а з серпня — тільки калію, який прискорює визрівання верхівок пагонів.
Обрізування
Спочатку вам потрібно вирішити, чи будете ви займатися обрізуванням постійно, чи розраховуєте підходити до яблуні двічі на рік. Колоноподібна яблуня без обрізування нагадує пірамідальну тополю. У неї гілки ростуть під гострим кутом від стовбура. На стовбурі також багато дрібних гілочок, у яких на кінцях закладаються квіткові бруньки.
Якщо ви готові ретельно займатися своїми яблунями, щоб вони виглядали як чітка «колона», доведеться постійно видаляти однорічні маленькі пагони. Бічні гілки, які активно ростуть, слід у середині літа прищипнути — корисні речовини підуть у плоди й листя.
Літнє прищипування:
● У рік посадки обріжте всі бічні пагони на стовбурі.
● Другий рік: прищипніть усі бічні пагони на довжину до 30 см. Верхівку стовбура не чіпайте.
● Третій рік: верхній пагін прищипніть на рівні 20–25 см, а бічні пагони — на довжину до 40 см.
● Четвертий рік: видаліть найтонші гілки, які затінюють одна одну й ростуть усередину крони.
● П’ятий рік: обмежте зростання дерева на висоті 2,5–3 м. У червні прищипніть зелені пагони й видаліть гілки, що загущують крону.
● Шостий рік і надалі: кожної весни видаляйте минулорічні пагони, які загущують і ростуть усередину.
Необхідно пам’ятати і про те, що чим ближче гілка до вертикалі, тим сильніше вона буде рости стосовно нижче відхиленої гілки. Ось чому не можна обрізувати центральний провідник у колоноподібної яблуні, адже нам не потрібні розгалуження.
Підготував Володимир Столяренко