Що можна ще посіяти? Ч1
НазадДля кожної рослини є свої оптимальні терміни посіву та дозрівання. Одні висаджують ранньою весною, коли повністю зійде сніг, інші — на початку літа після збору попередніх культур. Це дає змогу городнику отримати на одній ділянці врожай різних культур. Оскільки ранні та середні сорти овочів уже висаджені, далі мова піде саме про пізні посіви.
Пізні посіви на початку літа мають свої переваги:
• У цей період закінчується активність морквяної мухи — головного шкідника коренеплоду (наступний її виліт у серпні), також зменшується активність хрестоцвітної блішки.
• Висока швидкість появи перших сходів. На фоні кліматичних змін у більшості регіонів України посаджене навесні насіння (наприклад, моркви) довго не сходить через заморозки та нестабільність температури повітря. Посіви в червні сходять значно швидше, приблизно через тиждень, а не через тричотири в порівнянні з весняним посівом.
• Коренеплоди при пізньому посіві більш соковиті та краще зберігаються до весни.
• Салат, зелений горох та спаржева квасоля, посаджені на початку червня, будуть чудовими складовими легких літніх салатів та рагу, радуючи господинь протягом усього літа.
Сівозміна: найкращі попередники
У кожної городньої культури є свої попередники, які можуть сприятливо впливати на її ріст та розвиток або ж, навпаки, гальмувати. Існує універсальне правило сівозміни, яким я завжди користуюсь на своєму городі. Культури, які вирощують на коренеплоди, висаджують наступного року після плодових овочевих рослин. Так, морква та буряк гарно ростуть після огірків, томатів, кабачків та гарбузів. Зелень — після картоплі та бобових культур. Бобові ж дають гарний урожай після таких попередників, як цибуля, часник та салат. Якщо немає змоги дотримуватися сівозміни, необхідно обов’язково покращувати та відновлювати родючі властивості ґрунту. Сіяти сидерати, додавати в ґрунт компост, перегній, використовувати мульчу, збагачувати мінеральними або органічними добривами.
Улітку (з 1 по 15 червня) проводиться посів буряка та моркви для зимового зберігання. Зазвичай у цей період сіють пізні або середньопізні сорти (80– 110 днів від появи сходів до збору врожаю), які придатні для тривалого зберігання. Морква — такі сорти, як Нантська, Каротель, Королева осені, Лосиноостровська. Обираючи насіння буряка для пізніх посівів, необхідно надавати перевагу стійким до цвітіння (наприклад, Червона куля, Єгипетська плоска, Юла). Мені подобається сорт Бордо 237, він жаростійкий та вже перевірений часом.