Facebook Pixel Тирса як добриво. Ч1 | Сib.net.ua
Яку версію сайту бажаєте використовувати?

Тирса як добриво. Ч1

Назад Тирса як добриво. Ч1
04 листопада 2024

Знаючи всю користь, яку ми отримуємо від застосування органічних добрив, можна сказати — без  органіки нормального ґрунту не буває, і це не перебільшення. Комусь із нас пощастило — дістався ґрунт, багатий на органічні речовини, іншим — ні, але в будь-якому разі це можна виправити. У містах придбання достатньої кількості гною може бути великою проблемою, й  тоді ми починаємо пошуки інших способів підвищити родючість своєї ділянки. Альтернатив гною насправді багато:  наприклад, компостна купа виробляє чудове органічне добриво, також можна сіяти сидерати, скошувати їх та залишати  на поверхні або ж перекопувати скошені рослини на невелику глибину в ґрунт.  Можна косити траву десь на іншій ділянці, а сіно завозити до себе і використовувати як мульчу. Можна придбати солому для  мульчування — усі ці способи забезпечують надходження органіки в ґрунт і дають  відмінний результат. Однак іноді жоден із перерахованих варіантів неприйнятний.  Тож давайте розглянемо можливість застосування доступного і відносно дешевого джерела органіки — тирси.  

Практично у будь-якому місті знайдеться деревообробний цех, де вам із  задоволенням продадуть тирсу, та ще й суттєво дешевше, ніж гній. З приводу її  походження можна не турбуватися — тирса і від хвойних, і від листяних дерев із  часом розкладеться, хоча хвойні через  присутність смол розкладаються повільніше за листяні. Деревина складається в основному з целюлози та лігніну, окрім того,  у складі деревини є всі ті елементи, які рослина споживала протягом свого життя. 

Навколо тирси ходить багато чуток і домислів, розглянемо їх детальніше.  

Тирса підкислює ґрунт. Це правда, проте значення цього процесу занадто перебільшено. Взагалі, будь-яка  органіка під час розкладання підкислює ґрунт, бо бактерії та гриби, що беруть  участь у процесі розкладання, продукують кислоти, це нормальний процес.  У природних умовах розкладання залишків рослин переважно здійснюється на  поверхні, тому шкідливого закислення ґрунту від опадаючого листя і гілок не  відбувається, підкислюється лише невеликий верхній шар ґрунту завтовшки  в пару сантиметрів.  

Тирса «витягне» з ґрунту весь  азот, якого не вистачить для живлення рослин. Дійсно, мікроорганізми, що  беруть участь у розкладанні целюлози, споживають азот, і не тільки його, однак  споживання азоту може бути контрольованим, залежно від способу застосування тирси. 

Підготував Володимир Столяренко