Цикламен перський
НазадКоли у квітковому магазині бачиш цикламени, важко утриматися від покупки. Адже рослина так гарно квітує! А скільки квітів на ній! І квіточки такі ж чудові: великі й менші, однокольорові або з облямівкою, з рівними краями чи торочкуватими, пилчастими або хвилястими. А яким красивим буває листя!..
І от уже красуня-рослина прикрашає вашу оселю. Проте за тиждень, а то й раніше, ви помічаєте, що цикламен починає втрачати свою привабливість: листя жовтіє, квітки в’януть, а нові не розпускаються. Що не так із рослиною? Як повернути її красу? І чи можливо це взагалі?
За кордоном цикламен перський вирощують переважно як букет у горщику, і після втрати рослиною декоративності її викидають. Проте цикламен — багаторічник і, більш того, довгоживучий, тож у вас є можливість милуватися його прекрасними квітами багато років. Крім того, з роками цикламен квітне все пишніше та пишніше.
Хочу зазначити, що цикламен перський — незвичайна рослина. Вона радує нас яскравими квітами в холодні місяці року, а коли приходить тепла пора — в неї починається період спокою. За сприятливих умов період цвітіння перського цикламена довгий — від двох до трьох із половиною місяців. Які ж то мають бути умови, щоб рослина так довго квітувала без зниження декоративності?
По-перше, для тривалого цвітіння цикламенові потрібна прохолодна температура — близько 12...15 0С. У наших помешканнях зазвичай не менше 20 0С, тож рослина таку температуру може сприйняти як «початок літа» і буде готуватися до періоду спокою. Так що після покупки не варто відразу ж залишати цикламен у теплій кімнаті — краще розташуйте його на веранді, заскленій та утепленій лоджії тощо. Навіть якщо там буде всього 10 0С, рослині така температура не зашкодить. Крім того, для підтримки тривалого цвітіння цикламену потрібно багато світла. Тож якщо ваше підвіконня не на південній чи південно-західній стороні, рослині необхідно буде організувати досвічування (до 10 годин на добу). Зрозуміти, що цикламенові мало світла, ви зможете й по тому, що нижнє листя у рослини почне потроху жовтіти.
Поливають цикламен рівномірно, не пересушуючи і не допускаючи застою води в горщику (дозволяйте верхньому шару ґрунту злегка просохнути). Воду для поливу бажано відстояти і дати їй нагрітися до кімнатної температури. Поливати краще по краю горщика, щоб вода не накопичувалася біля бульби. Важливо також, щоб вода не потрапляла в саму розетку листя. Горщик має бути з піддоном, і якщо в ньому набралася вода, обов’язково злийте її, аби рослину не вразила гниль.
Цикламен перський вимогливий до живлення. Під час цвітіння рослину підживлюють кожні два тижні будь-яким комплексним добривом для квітучих рослин.
При появі шкідників (цикламену часто докучають павутинний кліщ, попелиця) негайно проведіть обробку акарицидом (від кліща) або системним інсектицидом. Через 10 днів повторіть обробку.
З приходом весни цикламен починає готуватися до періоду спокою: листя потроху відмирає, а нове не з’являється. Щойно ви помітили ці процеси, відразу ж скоротіть полив, аби вберегти бульбу від загнивання. Обрізати жовтіюче листя не потрібно, лише поступово прибирайте його, коли повністю засохне. На період спокою цикламен слід розмістити у прохолодному темному місці й час від часу поливати (земля у горщику має бути ледь вологою).
В кінці літа рослину потрібно пересадити, не порушуючи цілісності грудки землі. Землю для пересадки готують пухку, з гарним дренажем. Можна в готовий субстрат для красивоквітучих кімнатних квітів додати перліт або дрібні камінчики. Зверніть увагу, що для посадки цикламена беруть горщик, лише трохи більший за діаметр самої бульби (від краю горщика й до бульби має бути не більше 2–2,5 см).
При посадці бульбу розташовують таким чином, щоб вона на третину або навіть наполовину перебувала над поверхнею землі. Такий спосіб посадки необхідний, аби вберегти бульбу від загнивання. Після посадки рослину обережно поливають.
Приблизно через два-три тижні після пересадки, як тільки побачите, що цикламен почав нарощувати зелену масу, його можна починати підживлювати.
Як бачите, догляд за цією прекрасною рослиною не такий уже й обтяжливий. Ці прості правила агротехніки вбережуть вашого красеня-цикламена від хвороб, а рослина буде мати здоровий і доглянутий вигляд.
Ірина Соколова, канд. с.-г. наук