Хвойні дерева — то здоров’я!
НазадЗдавніх-давен і дотепер у медицині як лікарську сировину використовували хвою, смолу-живицю, бруньки. Вони містять смолисті та дубильні речовини, ефірні олії, гірку речовину пініпікрин, вітамін С та мінерали. Медична горілка, настояна на хвої, вважається засобом для натирання, здатним стимулювати кровообіг у спортсменів та лежачих хворих. Проти ревматизму та подагри, м’язових болів та ударів використовують мазі на основі олії соснових або ялинових голок. Мазі та натирання на основі хвойних екстрактів мають болетамувальні властивості. З цією метою приймають ванни з хвойних екстрактів, а ще, коли це дім зі старовинною піччю, то зверху кладуть гілки з хвоєю вищеперерахованих рослин, гарно протоплюють піч, щоб хвоя почала віддавати аромат, і лягають на ці гілки, добре вкриваючись ковдрою. Так лежать до потовиділення, щоб добре прогрітись. Після кількох таких процедур болю в спині, ногах, руках не стане.
Також голки сосни та ялини знадобляться тим, кому дошкуляють миші. Якщо ними засипати діри, прогризені цими тваринками, то шкідники покинуть цю місцевість, адже голки колотимуть їхнє тіло. Можна також насипати голок під ті рослини, які прикопують на зиму, щоб миші не пошкоджували прикопки.
Смола, або живиця
Живиця — це по-науковому терпентин. Із неї отримують скипидар — сировину, яку очищують і застосовують у мазях, використовуваних для розсмоктування рубців на тілі людини, тріщин, чиряків і розм’якшення болючих мозолів. Мазями натирають груди, спину при застуді, бронхітах і трахеїтах, а у вигляді інгаляцій застосовують їх при захворюваннях дихальних шляхів.
Соснові бруньки
Відвар бруньок сосни (1 столова ложка на 200 мл окропу) по половині склянки після їди вживають як відхаркувальний та дезінфікуючий засіб.
У Болгарії із соснових бруньок готують варення. Для цього беруть 50 г бруньок, заливають 2 склянками окропу й настоюють дві години в теплому місці. Потім настій проціджують, додають 500 г цукру і варять до готовності.
Другий спосіб приготування: 100 г бруньок варять у 2,5 л води доти, поки води не стане 0,5 л. Відвар проціджують гарячим, додають 250 г цукру, а після остигання — 250 г меду. Для поліпшення смакових якостей додають 10 г кориці, 5 г гвоздики й 1 мускатний горіх. Приймають ці чудодійні ліки при застуді, бронхіті, ангіні, ревматизмі, ішіасі по 1–2 столових ложки три рази на день до їди.
Також є ще один дуже гарний рецепт для підвищення імунітету й нормалізації загального стану. Потрібно нарвати голок із ялинки в кількості, що двічі перевищує ваш вік, і добре вимити їх холодною водою. Потім покласти їх у мідну посудину й залити склянкою кип’яченої води, закрити посудину, тепло вкутати й настояти 30 хвилин. Додати дрібку солі (але не йодованої), знову закутати в тепле й хай стоїть одну годину. Потім процідити, відфільтрувати й перелити в порцелянову чашку. Далі в цей настій покласти виріб зі срібла й залишити до ранку.
Ранком, але не пізніше дев’ятої години, влити в настій 1 столову ложку кагору, але справжнього, й випити половину настою натщесерце. Увечері додати ще одну ложку кагору, розмішати й випити на ніч. Такий хвойно-кагорний коктейль рекомендую пити раз на місяць, можна й частіше — раз на тиждень. Голки хвої краще збирати в перший день повного місяця. Бажаю всім здоров’я і щастя!
Ганна Мельничук, с. Грозине, Житомирська обл.