Facebook Pixel Овочеві культури відкритого ґрунту. Ч1 | Сib.net.ua
Яку версію сайту бажаєте використовувати?

Овочеві культури відкритого ґрунту. Ч1

Назад Овочеві культури відкритого ґрунту. Ч1
15 січня 2024

Овочі — цінний продукт харчування. Вони містять вуглеводи, білки, жири, мінеральні солі, органічні кислоти. Капуста ефективна при лікуванні виразки  шлунка, атеросклерозу, захворювань печінки, шкіри. Зелені рослини застосовують  при лікуванні недокрів’я, атеросклерозу,  ожиріння, онкологічних хвороб, вони поліпшують роботу серця, сприяють видаленню  з організму надлишків холестерину. Капуста містить вуглеводи, білки, мінеральні солі. У її свіжому соку є тартронова кислота, яка  запобігає ожирінню. Багато білка у брюссельській і цвітній капусті.  

Столові буряки містять антоціан, який регулює кров’яний тиск. Пектин  і клітковина сприяють виведенню з організму шкідливих речовин. 

Коренеплоди редиски і редьки у свіжому вигляді містять фізіологічно лужні  солі, які не кристалізуються й очищують організм від отруйних продуктів обміну. Багаті вони на вітамін С і ефірну олію. 

Чорна редька за вмістом кальцію,  магнію, калію посідає перше місце серед овочевих культур. Її сік ефективний  при лікуванні печінки, хронічних бронхітів, ревматизму і серцево-судинних  захворювань.  

У моркві багато каротину (провітаміну А) — в 1 кг 168 мг. Багата вона  також на солі кальцію, фосфору, заліза. 

Петрушку і селеру використовують  як сечогінний (при запаленні нирок) і потогінний засіб. Селера позитивно впливає на нервову систему, діяльність нирок.  

Цибулю, крім харчування, використовують і з лікувальною метою — як  протицинговий і протиглисний засіб.  Свіжий сік цибулі корисний при кишково-шлунковому запаленні та ангінах,  а змішаний із медом — при грибкових ураженнях шкіри.  

Помідори, баклажани, перець солодкий мають високі смакові якості, їх  споживають свіжими, маринують. Містять вони білки, вуглеводи, жири, кислоти, вітаміни. За вмістом вітаміну С перець посідає одне з провідних місць серед  овочевих культур. При споживанні баклажанів зменшується вміст холестерину  в крові. 

Огірки, гарбузи, кабачки, патисони  також мають білки, вуглеводи, жири. Поживна цінність цих плодів неоднакова.  Плоди огірків містять мало поживних  речовин, але у свіжому і засоленому вигляді мають високі смакові якості.  

Бобові, овочеві культури багаті на  вітамін С. Так, у 100 г зеленого горошку його понад 30 мг, а в недостиглому  насінні квасолі — понад 50 мг. Багато  в них мінеральних солей кальцію, заліза, фосфору, сірки. Містять білок, вуглеводи, жири.  

Листя салату багате на каротин, вітаміни В1  , В2 , С, Р, К, Е. За вмістом Е і К салат посідає перше місце серед інших зелених культур. Містить він яблучну і щавлеву кислоту, аспарагін і гіркувату на смак речовину лактуцин, а також мінеральні солі (найбільше — кальцію і заліза). 

У шпинаті підвищений вміст білків, вуглеводів, багато вітамінів, особливо вітаміну С, каротину. За вмістом білка, заліза, фосфору, калію, кальцію, натрію,  магнію, а також вітамінів А і С він посідає перше місце серед зелених овочевих культур.  Кріп містить ефірну олію, яка поліпшує смак страв. Багатий він на вітаміни,  каротин, кислоти та солі.  Урожай тієї чи іншої культури залежить від комплексу зовнішніх умов:  температури, світла, вологи, газового режиму, поживних речовин.  

 

Підготувала Мар’яна Ціпух-Гузьо, м.Івано-Франківськ