Facebook Pixel Перші кроки у вирощуванні суниці. Ч1 | Сib.net.ua
Яку версію сайту бажаєте використовувати?

Перші кроки у вирощуванні суниці. Ч1

Назад Перші кроки у вирощуванні суниці. Ч1
19 липня 2024

У нас росте суниця, малина, смородина, ожина, виноград,— це основні культури, які ми вирощуємо.  Про них я можу розповісти якщо не все, то багато чого. Я не маю спеціальної освіти у справі рослинництва, але це не заважає мені успішно вирощувати ягоди на ринок для продажу. Я практик. Звісно, теорія також має велике значення, але теорія — це лише припущення, яке може бути, а практика — це факт, який уже є. Скажемо прямо, можна знати все про рослину теоретично і не мати жодного уявлення, як це робиться на практиці. Тоді, як кажуть, гріш ціна теорії.  

Особисто мені легко даються знання щодо рослин, оскільки я просто їх  люблю. Мені приємно спостерігати за їх  розвитком, робити експерименти і знаходити оптимальні варіанти. Заздалегідь  прошу вибачення за, скажімо, не наукові терміни. Гадаю, це не так важливо,  як сама суть справи. А тепер знайомимося із суницею — королевою весни і літа.  

Що таке суниця? Це трав’яна багаторічна ягідна рослина. Вона з року в рік  дає високі врожаї порівняно з іншими  ягідними культурами. Жодна інша культура не може давати плоди протягом  такого довгого періоду. Саме тому вона заслуговує на особливу повагу. На мій  погляд, її може вирощувати кожен бажаючий за умови сумісності із землею,  на якій вона росте. 

Ми тільки почали знайомитися із  суницею, і вже вислів «за умови сумісності із землею». До цього я прийшов  із власного досвіду, а саме з практики.  Зараз існує велика кількість сортів суниці — їх сотні. Хтось вихваляє один  сорт, хтось — інший. Я давно займаюся вирощуванням суниці й з упевненістю можу сказати, що для суниці майже  половина успіху — це правильно підібраний сорт для вашої ділянки. Звісно,  є і такі землі, де суниця не буде рости зовсім. Різниця залежно від ґрунтів просто вражає. Отож, мабуть, не  просто так люди вирощують суницю на невеликих площах (до 50 соток).  На більших територіях (десятки гектарів) немає гарантії, що саме якийсь  один сорт дасть чудові врожаї, і, звісно, рентабельність виробництва ягоди  різко знижується. Отож, земля — це перше, на що варто звернути увагу.  

Олег Крохмаль, с. Соснівка, Кіровоградська обл.