Півонія
НазадПівонії — це справжні довгожителі серед квіткових культур. А ще — найпрекрасніші квіти, які завжди нагадують рідний дім, дитинство. І немає таких слів, якими б можна було передати ті почуття, що викликає аромат квітучої півонії. Не випадково ці ніжні квіти завжди були джерелом натхнення для багатьох поетів і художників.
Цей гарноквітучий багаторічник зовсім невибагливий і може рости на одному місці багато років поспіль. Посадіть його раз — і він буде радувати своєю красою десятиріччя. Як і для будь-якої квітки, для півонії є своя агротехніка вирощування. Та найперший секрет успіху — це любов до цих рослин.
Щодо місця посадки, то півонії зовсім не люблять тіні, тому мають рости тільки на сонячних місцях. Дуже добре реагують на підживлення, а отже, підживлення має стати одним із основних заходів в агротехніці вирощування.
Хороші результати дає підживлення попелом, забродженим і розведеним коров’яком, а також мінеральними добривами. Але все добре в міру, тому я завжди кажу, що не повинно бути передозування.
А ще хочу наголосити на тому, що зовсім не треба після цвітіння повністю зрізати листя, як це роблять дуже часто. Достатньо зрізати квіти, які втратили декоративність і мають неохайний вигляд. Зрізуючи листя рано, квітникар робить велику помилку, адже рослина закладе вже меншу кількість бруньок відновлення, а це позначиться на майбутньому квітуванні. І лише після перших заморозків можна повністю зрізати стебла, щоби надалі уникнути грибних захворювань. І їх треба обов’язково спалити!
Є ще одне цікаве, на мою думку, запитання. Як часто пересаджувати кущ півонії? Якщо рослини призначені для зрізування квітів, не треба часто їх пересаджувати. Але ж коли мета — виростити посадковий матеріал, кущ навпаки викопують через три-чотири роки, адже завдяки частому викопуванню коефіцієнт розмноження буде зростати.
І ще одне важливе. Під час поділу куща утворюється нестандартний посадковий матеріал, такі собі «уламки» з однією чи двома бруньками. Їх не слід викидати. Висадивши на окрему грядку, через кілька років будете мати прекрасний омолоджений посадковий матеріал, придатний для реалізації чи обміну з іншими квітникарями.
Під час поділу великого куща старе коріння обрізають, залишивши приблизно 10-15 см завдовжки. Якщо цього не зробити, це буде однією з причин поганого квітування або навіть зовсім не утворяться бутони. Тому про це слід пам’ятати й обов’язково враховувати при роботі з півонією.
Уже далеко в минулому ті часи, коли у квітниках росли лише кілька сортів півонії — біла, рожева та вишнева. Зараз же завдяки каталогам ми маємо чудову можливість обирати нові сорти на будь-який смак, один за одного кращі, й прикрашати свої квітники та садки!
А я щиро бажаю всім, аби у вашому садку обов’язково росла і квітувала півонія — символ щастя та довголіття!
Катерина Павлішина, с. Катеринівка, Харківська обл.