Вирощуємо малину на двох гектарах
НазадНаша сім’я вже давно займається вирощуванням малини. Все розпочалося у 2003 році. З великими зусиллями вдалося дістати 13 кущиків малини польської селекції Полана. Ми тоді ще уявлення не мали, що воно таке та з чим його їсти. Позитивний результат не примусив довго на себе чекати— малина порадувала врожаєм вже у перший рік посадки. Ми тоді навіть не знали назви цього сорту— для нас це була «польська малина».
Потроху-потроху малини розвели більше і засадили декілька соток. Звичайно, ягід було дуже багато, і переробляти їх для себе стало важкувато— стільки не з’їси. Довелося везти на ринок продавати. Але там теж було проблематично багато продати, бо ринок селищний. Пізніше вдалося домовитися із місцевим монастирем, де брали ягоди на варення та компоти для братії, але все, що могли забрати ченці по максимуму,— 100 відер малини, а це— крапля в морі.
Ми не вішали носа і шукали інші місця збуту. Як кажуть, хто питає— той не блудить. Вдалося якимось дивом вийти на завод-заморозку. Згодом виявилося, що наша українська малина користується величезним попитом у Європі, куди вона потрапляє через Польщу.
Площу насаджень постійно збільшували, врожай починали збирати з середини липня і до заморозків. Самі, звичайно, зібрати ягоди не встигали, тож добрі люди допомагали. Через наші руки пройшло понад двадцять сортів малини, і серед них ми вибрали найбільш придатні для наших умов. Ми зупинилися на таких ремонтантних сортах: Полана, Джоан Джей, Зюгана, а також літніх: Глен Емпл, Фертоді Заматош. Зюгана та Джоан Джей приїхали до нас з Італії через знайомих.
Чесно кажучи, за Зюганою я вже давно полював на території України, й нарешті знайшов через інтернет одну «серйозну» фірму з продажу саджанців. Навесні купив та посадив Зюгану, але в кінцевому результаті виросла малина сорту Полка— ось така собі трагікомедія сталася зі мною...
Біля дому малина в нас на крапельному поливі та на шпалері— уся, крім Полани. Полив, звичайно,— дуже позитивний фактор. Ягода більша, врожай багатший. На полі малина не поливається, тож і якість ягоди трохи гірша.
У цьому бізнесі дуже багато залежить від погодних умов. Наприклад, два роки тому ціна на малину через спеку була досить-таки високою— доходила до 50 грн за кг (маються на увазі гуртові ціни). Цього ж року через дощі ціна була нижчою, та і якість ягоди була так собі. В середньому на одній сотці розміщується 125 саджанців, із яких можна зібрати до 200 кг ягід. Ось і рахуйте — навіть при ціні 25 грн/кг прибуток із сотки становить 5000 грн, що, безумовно, окуповує витрати на саджанці, добрива та інше. З часом, коли розростання плантації зупиниться, у вас з’явиться можливість продавати і саджанці малини.
Минули роки, але наша сім’я не шкодує, що свого часу почала займатися малиною. Про малину можемо розповідати довго-довго. Було різне...
Віктор та Інна Саган, с. Лосятин, Тернопільська обл.