Вирощування півоній. Ч1
НазадПівонії відомі людству завдяки своєму неперевершеному цвітінню. Мало хто знає, що насправді ці рослини можуть жити довше, ніж більшість людей. Так, деякі види деревоподібних півоній спокійно ростуть щонайменше 100 років (в Азії зустрічаються екземпляри, яким по півтисячі років!).
Батьківщиною деревоподібних півоній є Західний Китай. У Китаї вони вважаються втіленням краси, а ще їх називають імператорськими квітами. Японці називають півонію квіткою добробуту і процвітання. Але якщо в Китаї півонія деревоподібна відома протягом тисячоліть, то до Європи її було завезено тільки наприкінці XVIII століття. На диво, рослина чудово акліматизувалася в нових умовах (місця її походження в Китаї відрізняються досить холодними, морозними зимами).
Усі види півоній люблять сонце, хоча для деревоподібних бажана тінь після полудня — варто врахувати це під час посадки. Так, першими цвітуть саме деревоподібні півонії, потім трав’янисті. Деревоподібні цвітуть в одну пору з ранніми тюльпанами та нарцисами, тож разом можуть утворювати цікаві композиції.
Півонії цвітуть білим, рожевим, червоним, кораловим, темно-бордовим та жовтим кольорами. Квіти гарно пахнуть, та запахи можуть різнитися — деякі відомі солодкими нотками, декотрі мають цитрусовий аромат, а в інших пряні пахощі.
Оптимальне місце посадки
Рослини погано реагують на пересадку, тому вам слід відповідально поставитися до вибору місця посадки. Від того, наскільки правильно ви оберете місце, залежить і декоративність рослини, і її життєздатність, і довголіття. Якщо місце посадки півонії не сподобається, ви можете так і не дочекатися омріяного цвітіння.
Півонії краще садити на відкритому сонячному місці, яке буде водночас захищене від сильного і холодного вітру. Рослина не любить вогкості, тому якщо на вашій ділянці ґрунтові води підходять близько до поверхні ґрунту, краще подумати про насипи перед висадкою.
Не висаджуйте півонії близько до будівель, тому що дах вашого дому може створювати додаткове джерело вологи для рослини: навесні й восени краплі з даху будуть зволожувати поверхню землі, а влітку тепло від стін може сприяти перегріву півонії. Дерева і чагарники — також не найкращі сусіди для цієї рослини, адже вони створюють тінь і «відбирають» у півонії поживні речовини.
Півонії можуть рости на всіх типах садової землі, але розвиватися при цьому вони будуть по-різному. На піщаному ґрунті в них буде більше стебел, листя і бруньок на кореневищах, при цьому стебла будуть тонкими, а листя — дрібним. Супіщаний ґрунт можна поліпшити, додавши в нього трохи глини й торфу і, звичайно, органічних добрив. Глинистий ґрунт уповільнить ріст півонії, але при цьому стебла рослини будуть товстими, а листя і квітки — великими та «м’ясистими». Оптимальним для півоній вважається суглинний, добре дренований і вологоємний ґрунт. Незважаючи на нелюбов рослин до вогкості, вони все ж таки потребують значної кількості вологи для нормального розвитку у вегетативному періоді.
Півонії не слід садити на торф’яних ґрунтах — їх підвищена кислотність може стати причиною загнивання рослини. Якщо ж альтернативи немає, перед посадкою обов’язково додайте до ґрунту крейду або вапно й органічні добрива — це допоможе знизити pH землі.
Ґрунт повинен бути глибоко розпушеним, дуже поживним, добре дренованим, не надто вологим, але й не сухим. Самостійно підготувати ґрунт для посадки можна, змішавши рівні частини чорного торфу, добре перепрілого гумусу з листового опаду, звичайного садового ґрунту і піску. Можна додати 200–400 г кісткового борошна і 100–200 г суперфосфату.
Коли слід висаджувати рослини
Загальне правило висадки — за 30–40 днів до приходу морозів. Чим раніше настає зима, тим раніше потрібно планувати посадку. Восени рослина утворює багато нових коренів, що підвищує її приживлюваність. У цей час вона перебуває у стані спокою й легше витримує маніпуляції з кореневищем.
Навесні садити й пересаджувати півонії небажано. Такі кущі довше розвиваються, гірше цвітуть і частіше хворіють. Якщо ви все ж таки вирішили висаджувати півонії навесні, то ми радимо робити це майже відразу після танення снігу, коли земля ще сповнена вологи, немає спеки, і рослина ще не пішла у ріст. В умовах клімату України оптимальний час для посадки навесні — приблизно кінець березня — середина квітня.
Догляд
Доглядати за півоніями нескладно. Рослини потребують нечастого, але рясного поливу (6–7 л під кущ). Особливо він важливий у період закладання бутонів. Після поливу слід розпушити ґрунт навколо куща в радіусі півметра, але не глибше ніж на 5 см, видалити, якщо є, бур’яни і злегка замульчувати ґрунт навколо куща перегноєм. Бажано, щоб під час поливу вода на листя не потрапляла. Щойно зійде сніг, кущі потрібно полити розчином марганцівки — 2–3 г на 10 л води.
Якщо ви не знаєте, як доглядати за деревоподібними півоніями, доглядайте за ними, як за трав’янистими: поливайте з тією ж частотою та інтенсивністю, розпушуйте ґрунт, видаляйте бур’яни — нічого складного. У сильну спеку поливайте частіше, у серпні полив поступово зменште до повного припинення.
Підготувала Світлана Мусійко