Вирощування півоній. Ч2
НазадЯк домогтися пишного й ефектного цвітіння?
Часто любителі трав’янистих півоній скаржаться, що, як тільки бутони півонії починають розкриватися, квіти швидко стають занадто великими і падають на землю. Якщо квіти півонії залишити на землі, вони протримаються лише кілька днів, і ви не побачите їхнього цвітіння у повній красі. Щоб запобігти цьому, потрібно використовувати рослинні підпори, які забезпечать вертикальний напрям стебел.
Ви можете використовувати спеціальні підставки чи сітки для півоній, дротові опори для томатних рослин, кільцеві опори, пластикові стяжки тощо.
Перед тим, як встановити таку підставку, переконайтеся, що вона відповідає розміру ваших рослин: деякі сорти півонії вищі за інші, тому їм будуть потрібні вищі опори, щоб утримувати квіти вертикально. Якщо ж ваші підставки будуть занадто короткими, квіти просто впадуть, перехилившись через них. Також майте на увазі, що великий кущ півонії потребуватиме ширшої опори, ніж менший.
Найкращий час для встановлення опори — це рання весна, поки стебла не виросли занадто високими, або пізня осінь, після того, як ви зрізали стебла на зиму. Будьте обережними під час встановлення опори: тонкі стебла можуть дуже легко зламатися, тому їх слід акуратно спрямувати через центр опори. Також стежте за тим, щоб не пошкодити коріння півонії, коли забиваєте кілки підставки в землю.
Коли чекати першого цвітіння
Багато садівників думають, що рослина має зацвісти в перший рік, особливо якщо її було посаджено восени. Це дійсно можливо, однак фахівці радять зрізати всі квітки після появи бутонів у першу весну, щоб рослина могла краще розвинути кореневу систему і набратися сили.
При цьому не забувайте про правильний догляд і полив. На другий рік залиште один бутон, а після того, як він розквітне, зріжте максимально коротко і перевірте відповідність сорту. Якщо ж рослина вже зацвіла і не має ніяких ознак кволості, ви можете залишити квітку і милуватися її красою та ароматом.
Профілактика хвороб
Найчастіше півонії вражають грибні захворювання.
Бура плямистість. Хвороба проявляється у вигляді великих коричневих плям, які розростаються, зливаються й охоплюють усю поверхню листка. Тоді він виглядає, як обпалений. На молодих пагонах утворюються довгасті червоно-коричневі плями. Все стебло темніє й покривається спорами гриба-збудника.
Сіра гниль. Одна з найнебезпечніших і найпоширеніших хвороб. Вона вражає стебла, листя, бутони, квітки та під земну частину півоній. Найчастіше хвороба з’являється на рослинах навесні.
Борошниста роса — це захворювання утворює білу борошнисту плівку на поверхні листя, як правило, після цвітіння.
Вертицильозне в’янення — хвороба, що призводить до в’янення квіток. В’янення саме по собі є найпоширенішою ознакою, при цьому в’янення стебла та листя відбувається внаслідок забивання судинних тканин рослини, а отже, зменшення надходження води та поживних речовин. Інколи лише одна сторона рослини може здаватися зараженою, оскільки, потрапляючи в судинні тканини, хвороба здебільшого мігрує. Інші симптоми включають затримку росту, пожовтіння листя, відмирання тканин.
Щоб запобігти появі хвороб, завжди висаджуйте коріння півонії в добре дренований ґрунт і намагайтеся зробити невеликі насипи, щоб накопичення дощової води не стало для рослини згубним. Залиште достатньо місця між півоніями, щоб повітря могло нормально циркулювати — це допоможе запобігти появі цвілі.
Стежте за станом рослини упродовж усього літа, зрізайте листя та квіти, що мають ознаки хвороби. Восени зріжте всі стебла трав’янистих півоній приблизно на 5 см вище рівня ґрунту. Ніколи не компостуйте будь-які відростки півонії, оскільки ви ризикуєте поширити грибні захворювання.
Не підживлюйте півонії добривами з високим вмістом азоту, оскільки рослини віддають перевагу більшій кількості калію (це стимулює цвітіння замість швидкого росту). Не кладіть солому або компост близько до стебел півоній, оскільки занадто велика вологість у цій зоні призведе до поширення цвілі.
Для профілактики грибних захворювань можна обробляти рослини таким розчином: 1 мл йоду, 1 л знежиреного молока або сироватки розвести в 9 л води (до розчину можна додати 1 ст. л. рідкого мила). Якщо уражені корені, вам доведеться викопати рослину, струменем води вимити корені й замочити їх у йодовому розчині (пропорції зберігаються).
Бажаємо вам правильно посадити півонії, щоб вони цвіли рясно і яскраво!
Підготувала Світлана Мусійко