Facebook Pixel Завдання - зберегти врожай! Ч2 | Сib.net.ua
Яку версію сайту бажаєте використовувати?

Завдання - зберегти врожай! Ч2

Назад Завдання - зберегти врожай! Ч2
09 вересня 2024

Зберігання моркви  

Для тривалого зберігання вирощуються пізньостиглі сорти, також можна  використовувати середньостиглі, посіяні в більш пізні терміни. Збирати врожай моркви найкраще в суху теплу погоду, перші легкі заморозки моркві не страшні. Намагайтеся при копанні не пошкодити  і не подряпати морквини, бо при пошкодженні шкірки овоч зберігатиметься гірше і швидше загниє. Видаляємо бадилля,  гострим ножем зрізуючи його на відстані 1–2 мм від коренеплоду. 

При гарній погоді досить розкласти зібраний урожай на вулиці й просушити кілька годин, при дощовій — під навісом  і довше. Потім акуратно очищаємо моркву від зайвої землі. Якщо сильно присохла — залишаємо. У льох закладаємо  тільки здорові, цілі коренеплоди, решту використовуємо в першу чергу.  

Морква — один із найбільш складних у зберіганні та примхливих коренеплодів. Для того щоб не згнити, щоб не  засохнути і не прорости, їй потрібні особливі умови, а саме — температура від  –2 до +2 0С і вологість повітря 90–95%.  Вентиляція в погребі повинна бути середньої інтенсивності. Якщо повітря буде  занадто багато, почнеться проростання. 

Зберігати моркву можна в закритих дерев’яних ящиках. У відкритих ящиках вона може бути або пересипана шарами цибулевого лушпиння, або сосновими голками, або трішечки вологим піском  (а краще змішаним із невеликою кількістю крейди).  

Оболонка з рідкої глини — досить «брудний» спосіб зберігання, але один із найефективніших, і якщо морква у вашому  льосі весь час гниє — скористайтеся ним, не пошкодуєте: розведіть у відрі глину  з водою до утворення рівномірної пливкої маси. Занурте туди кожну морквину  і просушіть. Головне — повністю покрити коренеплід. Після висихання спустіть  моркву в льох і розкладіть по ящиках. 

Зберігання картоплі й буряка  

Картоплю і буряк можна зберігати разом: буряк забере у бульб зайву  вологу і не засохне. Перш ніж збирати картоплю на зберігання, вона потребує просушування. Для цього її потрібно кілька годин витримати на відкритому  повітрі. Оптимальна температура повітря для зберігання +2...3 0С і вологість  80–90%. Зберігають картоплю в контейнерах або ящиках. Ящики розташовують  на підставках на відстані 15–20 см від підлоги. До стіни впритул присувати не слід. Прекрасно зберігається картопля в сітчастих мішках, які можна сміливо укладати на висоту 1–1,5 м. 

Як зберегти яблука до самої весни?  

Збирайте яблука вчасно. Дуже важливо дотримуватися термінів їх збору.  Якщо обірвати плоди із запізненням, яблука будуть переспілі, якщо почнете збір раніше — вони можуть виявитися несмачними. 

Під час збору беріть кожне яблуко обережно, захоплюйте всією долонею. Бажано зривати плоди з плодоніжкою,  тоді вони збережуться довше. Якщо використовуєте плодознімач, стежте за  тим, щоб він не покалічив яблука. Справа в тому, що пошкоджена шкірка плоду  при зберіганні не зможе захистити яблуко і воно почне гнити. Не можна стирати пальцями восковий наліт, і тим паче  не поліруйте плоди до блиску. Цей наліт — захист від проникнення всередину  плоду грибків, гнилі та цвілі.  

Після того як зірвете яблука з дерева, укладіть їх у тару і поставте в прохолодне місце. Нехай постоять там дватри тижні. Після «карантину» переберіть плоди і відбракуйте м’яті, гнилі,  з пролежнями і червоточинками. Загалом, усі яблука, які не вселяють довіри.  Залиште тільки придатні для тривалого зберігання.  

Далі підготуйте яблука до класичного зимового зберігання. Покладіть їх  на папір, при цьому стежачи, щоб плоди зайвий раз не терлися об пакувальний матеріал. Це збереже восковий наліт — природний захисний компонент.  Загорніть яблука і покладіть черешком  догори в ящики або іншу тару. Укладайте рядами, від 5 до 8 (наскільки дозволить висота ящика), але не перестарайтеся, інакше нижні ряди можуть пом’ятися і почнуть псуватися. Щоб яблука  збереглися якомога довше, забезпечте стабільну температуру навколишнього середовища (0...+1 0С).  

Використовуйте поліетиленові пакети — в них зберігають узимку яблука  багато садівників. Завдяки слабкому газообміну вони дуже добре зберігаються.  Пакети підберіть досить щільні, покладіть туди яблук не більше двох-чотирьох  кілограмів і зав’яжіть мотузкою, а для газообміну зробіть сірником п’ять-шість отворів із різних сторін. Потім мішки укладіть у ящики і зберігайте всю зиму. 

І наостанок ще одна порада: не ставте яблука в підвалі або в погребі,  де зберігається картопля. Фрукти вкриються плямами, почнуть загнивати і вберуть неприємні запахи.  

Підготувала Катерина Маршала