Перець — він такий різний... Ч3
НазадСолодкий овочевий перець і гострий (гіркий) перець чилі— найвідоміші представники родини пасльонових. Солодкий перець, котрий іще називають болгарським, багатий вітамінами А, С, Е, Р, РР і вітамінами групи В. Із мінеральних речовин у ньому містяться калій, кальцій, залізо, фосфор, йод і кремній. Усього 30–40 г свіжого солодкого перцю забезпечують добову норму людини в цих вітамінах. Таким чином, солодкий болгарський перець незамінний при лікуванні та профілактиці серцево-судинних захворювань і різних запалень, депресій та авітамінозів. Систематичне вживання цього перцю поліпшує стан шкіри та волосся, розріджує кров і підвищує апетит.
Солодкий перець їдять сирим, запікають, маринують, смажать і тушкують. Цей різновид перцю має м’який солодкий смак, у ньому майже відсутня гострота. Висушений і перетертий на порошок червоний солодкий перець називається паприкою. Сушена паприка має вигляд червоно-коричневого борошна з приємним ароматом. Існує три види паприки: солодка, напівсолодка і пекуча. Цю пряність використовують у великих і навіть у дуже великих кількостях при приготуванні різних страв, особливо балканської кухні.
А от гострий перець— на любителя. З ним потрібно обходитися досить обережно— він повною мірою виправдовує свою назву. Сирим такий перець зазвичай не їдять, а найчастіше додають у маринади, соління, салати, основні страви, соуси, супи й навіть у десерти (стародавній індіанський рецепт— шоколад із перцем чилі). Гострий червоний перець часто зустрічається в сумішах прянощів, наприклад, із меленим часником, лавровим листям, чорним перцем, базиліком, коріандром та іншими спеціями. У висушеному вигляді червоний гострий перець зовні майже не відрізняється від солодкого, але смак у нього пекучий. Іще більшу гостроту має кайєнський перець, який дещо світліший від перцю чилі.
Про червоний пекучий перець, що росте в Америці, першими дізналися іспанці. Саме вони (а точніше, Христофор Колумб) привезли його у Європу. Червоний перець справив величезне враження на європейців, які вирушили підкорювати дику Америку. Вперше вони познайомилися з ним завдяки індіанцям, котрі відбили атаку білих, посипавши червоним перцем тліюче вугілля, коли вітер дув у бік загарбників. Нині цей перець росте скрізь і його навіть легко виростити в горщику на підвіконні.
Червоний перець чилі— одна з найпопулярніших пряностей в усьому світі (друга після солі), котра має пекучу гостроту. Найбільш пекучою частиною гострого перцю вважають насіння і внутрішні перегородки. Перець чилі налічує декілька сотень сортів, які різняться за ступенем пекучості (залежно від вмісту капсаїцину), формою, кольором, ароматом. Його популярність обумовлена універсальністю й поєднуваністю з багатьма продуктами та інгредієнтами.
Пекучий перець не лише надає стравам гостроти, але й насичує їх вітамінами. Алкалоїди, що містяться в ньому, сприяють синтезу в організмі людини серотоніну, під дією якого з’являється відчуття радості. Тому вживання гострого перцю можна радити людям, схильним до депресії. В цілому ж перець чилі підвищує імунітет, знижує стрес, поліпшує кровообіг, допомагає при застуді й нежиті.
А ще червоний пекучий перець знайомий нам за перцевим пластиром, де його застосовують як подразнюючий, зігріваючий та знеболюючий засіб. Також він входить до складу ванночок для поліпшення кровообігу в ногах. Вчені вважають, що червоний пекучий перець— природний регулятор роботи серцево-судинної системи.
До родини перцевих також входить перець довгий— досить рідкісна й тому недешева пряність, яку нині використовують переважно в національній індійській кухні. Висушені суцвіття такого перцю відрізняються великою гостротою й пікантним сильним ароматом.
Перець кубеба також застосовують тільки в національній індонезійській кухні. Цей різновид перцю має інтенсивний аромат із камфорними нотками та пекучий смак.
Перець п’янкий (друга назва — кава-кава) традиційно не використовується як пряність. Зате з корінців цього перцю готують заспокійливий і тонізуючий відвар. Вчені дотепер не дійшли єдиної думки щодо його безпеки: в деяких країнах препарати з перцю п’янкого заборонені, в інших вони є у вільному продажу. Але в кожному разі зловживати цією ще мало вивченою рослиною категорично не радять, оскільки досі немає точних відомостей, як цей родич чорного перцю впливає на здоров’я.
Валентина Турчина, м. Полтава