Завдання - зберегти врожай! Ч1
НазадКінець літа та осінь для працьовитих господарів—час збирати врожай. Це не тільки приємні клопоти, а й відповідальна справа, адже потрібно зберегти дозрілі плоди та овочі якомога довше.
Підготовка льоху для зберігання
Перед закладанням урожаю на зберігання обов’язково наведіть лад у льосі:
l Полиці та ящики для овочів ретельно вимийте водою з миючим засобом і добре просушіть.
l Якщо виявили плями цвілі на стінах, розведіть півсклянки саліцилової кислоти у склянці горілки й обробіть цим розчином з обприскувача уражені ділянки — дуже ефективно!
l Щоб усунути з льоху зайву вогкість, відкрийте вентиляцію і увімкніть на кілька годин у льосі сучасний безпечний електричний масляний обігрівач. Користуйтеся тільки якісними електричними подовжувачами!
l Не забуваємо про побілку вапном — старий, але надійний метод дезінфекції.
Що робити, якщо у вас немає льоху, а є балкон?
Тепер це не проблема! Урожай можна зберігати на заскленому балконі в термоконтейнері. В інтернет-магазинах можна замовити недорогі (від 230 грн/ 20 л, до 280 грн/50 л), легкі та зручні пінопластові термоконтейнери нашого виробництва. З подібних теплоізолюючих матеріалів умільці можуть легко склеїти термоконтейнер потрібного об’єму.
Як зберегти помідори свіжими
Зелені та бурі томати зберігаються аж до грудня.
Для повільного достигання:
l складіть плоди в один шар у дерев’яні ящики. Температура зберігання +10...12 С;
l через день перебирайте вміст і прибирайте з ящика кожен злегка почервонілий помідор, бо він змусить «сусідів» дозріти швидше;
l стежте за вологістю повітря у приміщенні. При підвищеній плоди загниють, а при зниженій — зморщаться. Норма — 80–85%.
Для прискорення достигання:
l укладіть помідори плодоніжками догори в 2–3 яруси;
l швидко дозрівають плоди в добре провітрюваному, сухому приміщенні за температури 20...24 0С;
l перекладіть усі яруси зібраних томатів сіном.
За температури вище +26 0С плоди перестигають і стають занадто м’якими. А щільні жовті кільця навколо плодоніжок залишаються.
Дозрівати помідори можуть як у темряві, так і на світлі — головне, щоб до них був доступ свіжого повітря. І пам’ятайте: дрібні томати дозрівають повільніше, ніж великі.
Коли вибирати і як зберігати часник?
Щойно в озимого часнику починає жовтіти нижнє листя і нахиляються стеблинки — настав час його викопувати. Не відкладайте цю роботу — розтріскаються покривні оболонки цибулин, часник буде гірше зберігатися. Збирайте врожай у сонячний день, день-два його можна сушити прямо на грядці. Можна відразу зв’язати в пучки по 15–20 шт. і на пару тижнів повісити під навіс. Обов’язково добре повинна підсохнути шийка цибулини, яка оберігає її від бактерій. Такий часник чудово зберігається у квартирі в темному прохолодному місці.
Коли прибирати цибулю з грядки на зберігання?
Одного загального дня для збирання цибулі немає, і тому її збирають із липня й до самого вересня, більш точні дати будуть залежати від ступеня дозрівання овоча. Візуально визначити, що цибуля дозріла, можна за кількома параметрами:
l повністю сформована шкірка: лусочки щільні, сухі;
l нове пір’я не відростає і велика його частина полягла;
l шийка стала тоншою, висохла.
Головне — встигнути зібрати цибулю до настання сезону дощів, в іншому випадку зниження температури і надмірна вологість призведуть до захворювань і загнивання цибулин. У жодному разі не можна чекати, коли поляже все пір’я — в такому стані цибуля вважається перезрілою і термін її зберігання значно скорочується.
Буває, що термін збору врожаю вже настав, а пір’я все ще залишається зеленим. У цьому випадку можна прискорити дозрівання, обмеживши надходження поживних речовин у цибулину з ґрунту і гички. Зробити це можна так:
l вилами або руками підняти цибулю, підірвавши корінці;
l бадилля слід покласти так, щоб воно трохи підломилося від шийки, але в жодному разі не обривати і не скошувати.
При таких процедурах живлення рослини порушиться, що і спровокує прискорене дозрівання цибулин. Зрозуміло, що полив грядки з цибулею припиняємо за пару тижнів до збирання.
Добре доспілі (з пересохлою шийкою) цибулини зберігають у підвалах, коморах і навіть у будинку. Важливо, щоб температура повітря не перевищувала +22 0С, а вологість — не більше 50%. В таких умовах цибуля буде зберігатися до закінчення запасів.
Не можна зберігати цибулю в поліетиленових пакетах і щільно закритих ємностях, найкраще підійдуть кошики, картонні, дерев’яні та пластикові ящики з отворами, мішки і навіть старі панчохи. Естетично виглядає цибуля в косах у підвішеному стані. У такому вигляді вона прекрасно збережеться і послужить додатковим елементом декору.
Підготувала Катерина Маршала