Сучасна різноманітність садових сортів лілії з різними термінами цвітіння, дає можливість використовувати цю рослину в озелененні саду практично увесь теплий сезон - з кінця травня до кінця вересня. Ці квіти ефектно виглядають у групових посадках на тлі газону або чагарників, на клумбі поруч з квітучими однолітниками та багатолітниками. Вони прекрасно підходять для зрізання, деякі сорти можуть стояти в букеті до двох тижнів. Одні з популярних видів лілій вважають класичні, ОТ гібриди лілій, ЛА гібриди лілії.
Особливості розмноження лілій
Започаткувати колекції лілій можна, замовивши цибулини поштою в спеціалізованому магазині. У сприятливих умовах практично усі види лілій добре розмножуються вегетативно, утворюючи на материнській цибулині від 1 до 3 «діток». Але існують також і інші способи розмноження: лусочками цибулин, пазушними бульбочками, насінням.
- Розмноження лусочками. Цей метод універсальний. Він практикується для швидкого розмноження будь-яких сортів, але, зокрема, і тих, що не утворюють стеблових бульбочок або підземних дочірніх цибулин. Від дорослої цибулини відскіпається частина лусочок, які висаджуються в ящики з грунтовою сумішшю. Через 55-60 днів біля основи кожної лусочки утворюються молоді цибулини лілії. Хороших результат дає укорінення лусочок у свіжому сфагнумі. Завдяки високим вологопропускаючим властивостями моху, посадковий матеріал не загниває і дає здорові цибулинки з добре розвиненою кореневою системою.
- Розмноження стебловими бульбочками. Частина гібридів садових лілій має здатність утворювати бульбочки в пазухах листків. Залежно від сорту і розмірів рослини, кількість бульбочок може становити від 10 до 50. Бульби з'являються навесні і ростуть на материнській рослині протягом усього сезону. До осені на деяких з них може навіть утворитися пара листочків. Бульбочки добре вкорінюються при висадці в грунт, зацвітають через два роки. Цей спосіб набагато простіше, ніж розмноження лілій насінням.
- Розмноження насінням. Більшість сортів після цвітіння утворює насіннєві коробочки, які можуть містити до п'ятисот досить великих насінин. Оскільки насіння лілії зав'язуються у процесі самозапилення, сіянці будуть зберігати усі властивості материнської рослини. Насіннєвий матеріал може зберігати схожість до чотирьох років. Насіння морозостійких видів і сортів висівають у відкритий грунт під зиму або ранньою весною. Теплолюбні лілії з насіння в домашніх умовах вирощують в парничках або теплицях. Під час висадки насіння в грунт обов'язково потрібно враховувати спосіб їх проростання. Існують різновиди з підземним, наземним та змішаним типом проростання. Тонкощі технології як виростити лілії з насіння залежать від особливостей конкретного сорту. Наприклад, насіння з наземним типом проростання ні в якому разі не можна заглиблювати в грунт. Їх розкладають по поверхні грунту і лише злегка вдавлюють в нього.
Використання лілій в ландшафтному дизайні
Лілії можуть рости навіть на відкритому сонці, але більшість різновидів найкраще себе почуває у напівтінистих місцях. Тому їх нерідко висаджують серед невисоких чагарників, трав'янистих багаторічників. Ці рослини-партнери своїми листами притінюють грунт, захищаючи цибулини лілій від перегріву. Оскільки період цвітіння лілій становить всього лише два-три тижні, в групових посадках їх комбінують з іншими гарноквітучими рослинами, що змінюють один одного протягом сезону. Можна також купити насіння лілій з різними періодами цвітіння і створити групову посадку з різних сортів.
Високорослі сорти гарно виглядають на другому плані рабатки або міксбордера або в центрі клумби. Різновиди з квітками світлого забарвлення розміщують далі від глядача, ніж сорти з квітами насичених тонів. Дуже ефектно виглядають у квітниках або на фоні чагарників групові посадки з 5-7 рослин одного сорту. Підбираючи лілію для змішаних посадок, потрібно враховувати не тільки їх висоту, а й поєднуваність забарвлення квіток з іншими багатолітниками, які будуть в цей же час квітнути на клумбі. Так, червоні, жовті або помаранчеві сорти лілій гармонійно поєднуються з багатолітниками з синіми квітками.
Ліліям потрібен помірний полив, після завершення цвітіння рослина не потребує додаткової вологи. З настанням осені стебла зрізають (на висоті 8-15 см), а на період зимівлі вкривають плівкою або тирсою. Підживлення вводиться тричі: до появи перших пагонів, перед початком цвітіння та після його завершення.